CYBER CITIZENS FOR JUSTICE, INC.

FLORIDA SENATORS 2007 DISTRICT INFORMATION

 

Alexander, JD                                  District 17       Republican

Consists of Hardee, Highlands , and parts of DeSoto, Glades, Okeechobee, Polk & St. Lucie counties

Suite 1

122 East Tillman Ave.

Lake Wales , FL 33853

Phone:  (863) 679-4411

Legislative Assistants: Rebecca "Betsy" Aycock and Becky Simmons

 

167 West Center Ave.

Sebring , FL 33870

Phone:  (863) 386-6016

Legislative Assistant: Larry Ford

 

225 5th Street SW

Winter Haven , FL 33880

Phone:  (863) 298-7677

Legislative Assistant: Patty Harrison

E-Mail: alexander.jd.web@flsenate.gov

 

Argenziano, Nancy                                      District 3         Republican 

Consists of Baker, Dixie, Hamilton , Lafayette , Suwannee, Taylor , and parts of Citrus, Columbia , Jefferson , Leon , Levy, Madison , and Marion counties 

1120 North Suncoast Blvd.

Crystal River , FL 34429

Phone:  (352) 860-5175

Legislative Assistants: Janet Oehmig and Judy Wells

 

1025 SW 1st Avenue ,

Suite C

Ocala , FL 34474

Phone:  (352) 402-6664

Legislative Assistant: Becky Dobbin

E-Mail: argenziano.nancy.web@flsenate.gov

 

Aronberg, Dave                               District 27       Democrat 

Consists of parts of Charlotte , Glades, Hendry, Lee, and Palm Beach counties 

Suite 301

3900 Woodlake Blvd.

Greenacres , FL 33463

Phone:  (561) 433-2627

Legislative Assistants:

Becki Siegendorf, Paul Copeland, Kristen Pesicek and Lisa Swartz

 

Suite 206

2120 Main Street

Fort Myers , FL 33901

Phone:  (239) 338-2646

Legislative Assistant: Luke Kosar

E-Mail: aronberg.dave.web@flsenate.gov

  

Atwater , Jeffrey H. "Jeff"                          District 25       Republican 

Consists of parts of Broward, and Palm Beach counties 

824 US Highway 1, #210

North Palm Beach , FL 33408

Phone:  (561) 625-5101

Legislative Assistants: Megan McCready and Laura Coburn

 

Oakland Park City Hall

3650 NE 12th Avenue

Oakland Park , FL 33334

Phone:  (954) 847-3518

Legislative Assistant: Kimberly Jaeger

E-Mail:  atwater.jeff.web@flsenate.gov

                    

Baker, Carey                                                District 20       Republican 

Consists of parts of Lake, Marion , Seminole, Sumter , and Volusia counties

301 West Ward Avenue

Eustis , FL 32726-4024

Phone:  (352) 742-6490

Legislative Assistants:

 Gale Bass, Renee Strong, Vilma Tucker and Thomas Hammons

 

Lady Lake , FL

Phone:  (352) 360-6739

 

DeLand , FL

Phone:  (386) 736-5048

E-Mail: baker.carey.web@flsenate.gov

 

Bennett, Michael S. "Mike"                     District 21       Republican 

Consists of parts of Charlotte , DeSoto, Lee, Manatee, and Sarasota counties 

Suite 90

3653 Cortez Road West

Bradenton , FL 34210

Phone:  (941) 727-6349

Legislative Assistants: Cheryl Ennis and Crystal Fitzgerald, Jacquie Connell

Secretary: Margaret Clark

E-Mail: bennett.mike.web@flsenate.gov

 

Bullard, Larcenia J.                                   District 39       Democrat 

Consists of Monroe , and parts of Broward, Collier, Hendry, Miami-Dade, and Palm Beach counties 

Suite 304

8603 S. Dixie Highway

Miami , FL 33143

Phone:  (305) 668-7344

Legislative Assistants:

Merdochey LaFrance, Ryan Hawkins and Ka-Alease McCrary

E-Mail: bullard.larcenia.web@flsenate.gov

 

Carlton , Lisa                                                District 23       Republican 

Consists of parts of Charlotte , Manatee, and Sarasota counties 

2127 S. Tamiami Trail

Osprey , FL 34229-9695

Phone:  (941) 486-2032

Legislative Assistants: Linda Mineer, Rita Faulkner and Linda Spivey

E-Mail: carlton.lisa.web@flsenate.gov

 

Constantine, Lee                            District 22       Republican 

Consists of parts of Orange , and Seminole counties 

Suite 1268

378 Centerpointe Circle

Altamonte Springs , FL 32701-3442

Phone:  (407) 331-9675

Legislative Assistants:  Sarah Hardy and Whitney Hults

E-Mail: constantine.lee.web@flsenate.gov  

 

Crist, Victor D.                                 District 12       Republican 

Consists of parts of Hillsborough, and Pasco counties 

Suite B

11961 N. Florida Avenue

Tampa , FL 33612

Phone:  (813) 975-6658

Legislative Assistants:  Carol Antrim, Bradley Rawls and Eric Johnson 

E-Mail: crist.victor.web@flsenate.gov

 

Dawson , M. Mandy                                    District 29       Democrat 

Consists of parts of Broward, and Palm Beach counties 

Suite 209

33 N.E. 2nd Street

Ft. Lauderdale , FL 33301-1033

Phone:  (954) 467-4317

Legislative Assistants:

Elizabeth Honorat and Chandler Williamson and Kezmiche Atterbury

E-Mail: dawson.mandy.web@flsenate.gov

 

Deutch, Ted                              District 30       Democrat

Consists of parts of Broward and Palm Beach counties

15340 Jog Road ,

Suite 201

Delray Beach , FL   33446-2170

Phone:  (561) 289-2004

Legislative Assistants:  Deidra Bennett and Tara Hopper

Secretary: Tara Lyn Laxer

E-Mail:  deutch.ted.web@flsenate.gov

 

Diaz de la Portilla, Alex                District 36       Republican 

Consists of part of Miami-Dade County  

1555 S.W. 8th Street

Miami , FL 33135-5218

Phone:  (305) 643-7200

Legislative Assistants: Julio Guillen and Ileana Garcia

E-Mail: portilla.alex.web@flsenate.gov

 

Dockery, Paula                                District 15       Republican 

Consists of parts of Hernando, Lake, Osceola, Polk, and Sumter counties

P.O. Drawer 2395

Lakeland , FL 33806-2395

Phone:  (863) 413-2900

Legislative Assistants: Laura Arnolds-Patron and Matthew Hinton

E-Mail: dockery.paula.web@flsenate.gov

 

Fasano, Mike                                   District 11       Republican

Consists of parts of Citrus, Hernando, Pasco , and Pinellas counties  

8217 Massachusetts Ave.

New Port Richey , FL 34653-3111

Phone:  (727) 848-5885

Legislative Assistants: Gregory Giordano and Christine Hunter

E-Mail: fasano.mike.web@flsenate.gov

 

Gaetz, Don                                       District 4         Republican

Consists of parts of Bay, Escambia, Okaloosa, Santa Rosa , and Walton counties

701 John Sims Parkway East, Suite 304

Niceville , FL 32578

Phone:  (850) 897-5747

Legislative Assistants:

Christopher Clark, Adam Grizzle, Carolyn Ketchel and Margaret Sims

 

FSU-Panama City Campus

4750 Collegiate Drive

Panama City , FL 32405

E-Mail:  gaetz.don.web@flsenate.gov

 

Garcia, Rudy                                                District 40       Republican 

Consists of part of Miami-Dade County 

7475 West Fourth Ave.

Hialeah , FL 33014-4327

Phone:  (305) 364-3191

Legislative Assistants:  Susie Martin, David Marin and Ana Olivares

E-Mail: garcia.rudy.web@flsenate.gov

 

Geller, Steven A.                            District 31       Democrat 

Consists of part of Broward County  

Suite 204

400 South Federal Hwy

Hallandale Beach , FL 33009

Phone:  (954) 893-5089

Legislative Assistants:  Gail R. Schwartz, Charles Cassini and Sammy Kalmowicz

E-Mail: geller.steven.web@flsenate.gov

 

Haridopolos, Mike                                      District 26       Republican 

Consists of parts of Brevard, Indian River , Osceola, and St. Lucie counties 

1360 Sarno Road

Suite C

Melbourne , FL 32935

Phone:  (321) 752-3131

Legislative Assistants: 

   Lori Scott, Nancy Bernier, Barry Schmoyer, Katherine Halley and Andrea Picco

E-Mail: haridopolos.mike.web@flsenate.gov

 

Hill, Anthony C."Tony", Sr.                       District 1         Democrat 

Consists of parts of Duval, Flagler, Putnam, St. Johns , and Volusia counties 

5600 New Kings Road , Suite 5

Jacksonville , FL 32209-2146

Phone:  (904) 924-1646

Legislative Assistants:

   Cynthia Appling, Valerie Chrispin, Deborah Parsons and Tracy Butler

E-Mail: hill.anthony.web@flsenate.gov

 

Jones, Dennis L.., D.C.                 District 13       Republican 

Consists of part of Pinellas County

8940 Seminole Blvd.

Seminole , FL 33772

Phone:  (727)  549-6411

Legislative Assistants:   Betsy Collins, Doris Burns and Liada LaBonte

E-Mail: jones.dennis.web@flsenate.gov

 

Joyner, Arthenia                       District 18       Democrat

Consists of parts of Hillsborough, Manatee, and Pinellas counties

508 W. Dr. Martin Luther King, Jr Blvd

Suite C

Tampa , FL 33603-3415

Phone:  (813) 233-2857

Legislative Assistants: Kimberly Hall and Rosalie Smith

E-Mail:  joyner.arthenia.web@flsenate.gov

 

Justice, Charlie                               District 16       Democrat

Consists of parts of Hillsborough and Pinellas counties

5769 38th Avenue North

St. Petersburg , FL   33710-1925

Phone:  (727) 552-1380

Legislative Assistants:  Elizabeth Austin and Courtney Vandenberg

E-Mail:  justice.charlie.web@flsenate.gov

 

King, James E. "Jim", Jr.                          District 8         Republican 

Consists of parts of Duval, Flagler, Nassau , St. Johns , and Volusia counties 

9485 Regency Square Boulevard, Suite 108

Jacksonville , FL 32225-8145

Phone:  (904) 727-3600

Legislative Assistants: Kay Rousseau, Rebecca Stagg and Kelly Williams

E-Mail: king.james.web@flsenate.gov

 

Lawson, Alfred "Al", Jr.                 District 6         Democrat 

Consists of Calhoun, Franklin , Gadsden , Gulf, Jackson , Liberty , Wakulla, and parts of Bay, Jefferson , Leon , and Madison counties

Tallahassee Office:

Room 210

Senate Office Building

404 South Monroe Street

Tallahassee , FL 32399-1100

Phone:  (850) 487-5004

Legislative Assistants:

   Melissa Durham, Deborah Fairhurst, Berta Kemp & Theresa Frederick

E-Mail: lawson.alfred.web@flsenate.gov

 

Lynn, Evelyn J.                                District 7         Republican 

Consists of parts of Clay, Marion, Putnam, and Volusia counties 

140 South Atlantic Avenue, #201

Ormond Beach , FL 32176

Phone:  (386) 676-4000

Legislative Assistants:

   Charlyn Thompson, Kathleen Roe and Patricia "Pat" Weaver

 

151 SE Osceola Avenue , 3rd Floor City Hall

Ocala , FL 34471-2148

Phone:  (352) 694-0160

Legislative Assistant:  Jeanne McIntosh

 

200 South 7th Avenue , Room 1-C

Palatka , FL 32177-4612

Statewide: 1-866-831-2665

E-Mail: lynn.evelyn.web@flsenate.gov

 

Margolis, Gwen                               District 35       Democrat 

Consists of parts of Broward, and Miami-Dade counties

Suite 205

1005 Kane Concourse

Bay Harbor Island , FL 33154

Phone:  (305) 993-3632

Legislative Assistants:

   Zachary Kobrin, Spencer Goldenberg and Daniela Kuhn

E-Mail: margolis.gwen.web@flsenate.gov

 

Oelrich, Steve                                    District 14       Republican

Consists of Alachua, Bradford, Gilchrist, Union, and parts of Columbia , Levy, Marion , and Putnam counties

4131 Northwest 28th Lane, Suite 4

Gainesville , FL 32606

Phone:  (352) 375-3555

Legislative Assistants:

   Joseph Pileggi, Michael Preston, Tonya Shays and Jessica Throckmorton

E-Mail: oelrich.steve.web@flsenate.gov

 

Peaden, Durell, Jr.                                     District 2         Republican 

Consists of Holmes , Washington , & parts of Bay, Escambia , Okaloosa, Santa Rosa & Walton counties 

598 North Ferdon Blvd.

Crestview , FL 32536-2753

Phone:  (850) 689-0556

Legislative Assistants: Ann McGraw and Gregory Brown II

 

Unit E-103

744 E. Burgess Road

Pensacola , FL 32504

Phone:  (850) 484-9898

Legislative Assistants: Susan Levine and Tammy Ford

E-Mail: peaden.durell.web@flsenate.gov

 

Posey, Bill                                        District 24       Republican 

Consists of parts of Brevard, Orange , and Seminole counties

Suite 108

1802 S. Fiske Boulevard

Rockledge , FL 32955-3007

Phone:  (321) 690-3484

Legislative Assistants: Patrick Gavin and John MacIver

E-Mail: posey.bill.web@flsenate.gov

 

Pruitt, Ken                                       District 28       Republican 

Consists of Martin, and parts of Indian River, Okeechobee, Palm Beach , and St. Lucie counties 

Suite 200

1850 SW Fountainview Blvd.

Port St. Lucie , FL 34986-3443

Phone:  (772) 344-1140

Legislative Assistants: Carrie Lira, Ann Bolduc and Andrew Treadwell

 

Suite 211

222 South U.S. Hwy. 1

Tequesta , FL 33469

Phone:  (561) 747-1166

Legislative Assistant: Ginger Baldwin

E-Mail: pruitt.ken.web@flsenate.gov

 

Rich, Nan                                          District 34       Democrat 

Consists of parts of Broward, and Miami-Dade counties

777 Sawgrass Corporate Parkway

Sunrise , FL 33325-6256

Phone:  (954) 747-7933

Legislative Assistants:

Erica Ortiz, Laurie Watkins and Danielle Coin

E-Mail: rich.nan.web@flsenate.gov

 

Ring, Jeremy                                                District 32       Democrat

Consists of part of Broward County

5790 Margate Boulevard

Margate , FL 33063

Phone:  (954) 343-2425

Legislative Assistants:  John Hogan and Lori Shuster

E-Mail:  ring.jeremy.web@flsenate.gov

 

Saunders, Burt L.                           District 37       Republican 

Consists of parts of Collier, and Lee counties 

3301 E. Tamiami Trail,

Administration Building , Suite 304

Naples , FL 34112-4902

Phone:  (239) 417-6220

Legislative Assistants:  Rebecca Kokkinos and Sandra Mummert

 

1039 S.E. 9th Place, Suite 310

Cape Coral , FL   33990-3095

Phone:  (239) 338-2777

Legislative Assistant: Randi Rosete

E-Mail: saunders.burt.web@flsenate.gov

 

Siplin, Gary                                                   District 19       Democrat 

Consists of parts of Orange , and Osceola counties 

1436 North Pine Hills Road

Orlando , FL 32808

Phone:  (407) 297-2071

Legislative Assistants: Shannon Currie and Ricky Coleman

E-Mail: siplin.gary.web@flsenate.gov

 

Storms, Ronda                          District 10       Republican

Consists of parts of Hillsborough, Pasco , and Polk counties

915 Oakfield Drive ,

Suite E

Brandon , FL 33511

P.O. Box 2396

Valrico , FL 33595

Phone:  (813) 744-8683

Legislative Assistants:

   Sandra Barkey, Audrey Canney and Beth Sutkowy

E-Mail:  storms.ronda.web@flsenate.gov

 

Villalobos, J. Alex                           District 38       Republican 

Consists of part of Miami-Dade County  

9766 S.W. 24th Street

Suite 18

Miami , FL 33165

Phone:  (305) 222-4160

Legislative Assistants:

   Vicky Romaguera-Garcia, Norma Ledesma and Nanea Marcial;

E-Mail: villalobos.alex.web@flsenate.gov

 

Webster, Daniel                        District 9         Republican 

Consists of parts of Orange , Osceola, and Seminole counties

315 South Dillard Street

Winter Garden , FL 34787

Phone:  (407) 656-0066

Legislative Assistants:  Ann Drawdy and Cindy Brown

E-Mail: webster.daniel@flsenate.gov 

 

Wilson, Frederica S.                                  District 33       Democrat 

Consists of part of Miami-Dade County  

Suite 310

18425 N.W. 2nd Avenue

Miami Gardens , FL 33169

Phone:  (305) 654-7150

Legislative Assistants:

   Joan Glickman, Patricia Lightfoot and Angela Lane

E-Mail: wilson.frederica.web@flsenate.gov

 

Wise, Stephen R.                           District 5         Republican 

Consists of parts of Clay, Duval, Nassau , and St. Johns counties 

Suite B

1460 Cassat Avenue

Jacksonville , FL 32205

Phone:  (904) 381-6000

Legislative Assistants:

   Dee Alexander, Steven Richardson and Carol Chastain

E-Mail: wise.stephen.web@flsenate.gov